Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Kwas foliowy w ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Dowiedz się, dlaczego jest tak istotny, a także jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego w ciąży. Dzięki temu zadbasz o zdrowie swojego dziecka jeszcze przed jego narodzinami.
Kwas foliowy to witamina z grupy B (witamina B9, B11 albo folacyna). Warto również wspomnieć, że należy do grupy folianów (foliany to naturalne składniki odżywcze rozpuszczalne w wodzie). Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu wielu funkcji w ludzkim organizmie. Odgrywa ważną rolę w syntezie DNA, podziale komórkowym oraz w produkcji czerwonych krwinek. Jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko wad wrodzonych układu nerwowego u płodu. Dlatego przyszłe mamy powinny wiedzieć m.in. od kiedy brać kwas foliowy w ciąży, jaka jest norma kwasu foliowego w ciąży, ale także co oznacza brak kwasu foliowego przed ciążą.
W jakiej formie przyjmować kwas foliowy podczas ciąży? Suplementacja kwasu foliowego w ciąży jest bardzo istotna. Można to zrobić na dwa sposoby – korzystając z naturalnych źródeł (pełnowartościowych pokarmów) lub stosując suplementy kwasu foliowego.
Naturalne źródła to przede wszystkim:
Dla kobiet w okresie ciąży suplementacja kwasu foliowego jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Syntetyczna forma kwasu foliowego, zwana folacyną, jest często dodawana do wzbogaconych produktów spożywczych, takich jak chleb, płatki śniadaniowe czy soki. Jeśli jednak lekarz zaleci dodatkową suplementację, można sięgnąć po specjalne apteczne preparaty kwasu foliowego dla kobiet w trakcie ciąży. Dobrym wyborem są również witaminy z kwasem foliowym dla ciężarnych.
Przyswajalność kwasu foliowego z naturalnych źródeł jest o połowę mniejsza niż syntetycznego. Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego w ciąży to 400 µg (mikrogramów). W przeliczeniu na miligramy ciężarna nie powinna przyjmować więcej niż 1 mg kwasu foliowego dziennie. Powszechnie dostępne preparaty z witaminami i kwasem foliowym w ciąży zawierają dawkę od 0,4 do 0,8 mg. Większe ilości kwasu foliowego (4 mg) otrzymują kobiety, które urodziły już dziecko z wadą cewy nerwowej.
Kobiety, które nie są pewne dawkowania kwasu foliowego (ile brać w ciąży), powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Specjalista powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
Korzyści przyjmowania kwasu foliowego w okresie ciąży i przed nią:
Dlatego też wiele krajów promuje suplementację kwasem foliowym wśród kobiet planujących poczęcie oraz tych, które są we wczesnej ciąży. Dzięki temu zapewniony jest odpowiedni rozwój płodowy i chronione zdrowie matki. Właśnie dlatego zalecane są również badania prenatalne, w których zakres wchodzą nieinwazyjne testy genetyczne. NIFTY Pro jest jednym z najskuteczniejszych badań na rynku. Pozwala wykryć ponad 90 różnych schorzeń płodu!
Kwas foliowy dla kobiet w ciąży jest niezwykle istotną substancją. Jego może prowadzić do poważnych konsekwencji dla rozwoju płodu:
Co się stanie, jeśli kobieta weźmie za dużo kwasu foliowego w ciąży? Jej zapotrzebowanie na witaminy i inne składniki odżywcze może się zwiększyć, ale na pewno nie należy samowolnie modyfikować dawki.
Przyjmowanie zbyt dużej ilości tego związku może prowadzić do maskowania objawów niedoboru witaminy B12. To z kolei często skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami układu nerwowego. Ponadto nadmierne spożywanie kwasu foliowego może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad serca u dziecka oraz otyłości u niemowląt. Istnieją także doniesienia sugerujące, że nadmierne spożycie kwasu foliowego w ciąży może być związane z większym ryzykiem autyzmu u dziecka, chociaż badania w tym zakresie są niejednoznaczne.
Właśnie dlatego tak istotne jest właściwe dawkowanie kwasu foliowego u kobiet w ciąży.
Wiele kobiet zastanawia się, jak suplementować kwas foliowy w czasie ciąży. W jakim momencie wskazane jest, by zacząć stosowanie kwasu foliowego. Jest to kluczowe w początkowych etapach ciąży, kiedy rozwija się układ nerwowy płodu. Z tego powodu zaleca się rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym już przed planowaną ciążą oraz kontynuację jej przyjmowania przez pierwszy trymestr. W praktyce oznacza to zażywanie kwasu foliowego co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży.
W niektórych przypadkach, ze względu na określone ryzyka zdrowotne czy predyspozycje genetyczne, lekarz może zalecić dłuższe stosowanie suplementu. Niemniej jednak większość ekspertów zgadza się, że kluczowy okres dla suplementacji to początek ciąży. Po pierwszym trymestrze znaczenie kwasu foliowego nie jest już tak duże, ale warto konsultować się z lekarzem w kwestii dalszego przyjmowania preparatów.
Kwas foliowy dla planujących ciążę to kolejne ważne zagadnienie. Powinny go przyjmować kobiety w wieku rozrodczym, które chcą zostać mamami. Związek ułatwia bowiem zajście w ciążę. Eksperci zalecają rozpoczęcie suplementacji co najmniej miesiąc przed podjęciem próby zajścia w ciążę. W praktyce wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie kwasu foliowego już w momencie, kiedy planują powiększenie rodziny. Chcą w ten sposób maksymalnie zabezpieczyć zdrowie przyszłego dziecka.
Czy można przyjmować kwas foliowy w trakcie karmienia piersią? Jest to jeden ze związków, które świeżo upieczona mama nadal powinna suplementować. Trafia on bowiem do organizmu dziecka wraz z jej mlekiem i pozytywnie wpływa na rozwój malucha. W tym przypadku również ważne jest prawidłowe dawkowanie. Zależy ono od tego, w której grupie ryzyka znajduje się kobieta. Dokładne wytyczne zostały ujęte w wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, opracowanych w 2017 roku.
Kwas foliowy w ciąży jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, ale ważna jest również odpowiednia dawka. W celu ustalenia indywidualnych potrzeb i doboru odpowiedniej suplementacji należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Regularne spożywanie produktów bogatych w kwas foliowy oraz odpowiednia suplementacja są kluczem do zdrowia matki i dziecka.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤