Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Już podczas pierwszego USG rodzice chcą dowiedzieć się, jaka płeć dziecka pojawi się na monitorze urządzenia. Jednak badanie nie pozwala określić jej tak wcześnie. W kolejnych akapitach przedstawiamy wszystkie fakty dotyczące wykształcania płci płodu.
Jaka płeć dziecka pojawi się na monitorze urządzenia do badania USG? Jest to pytanie, z którym wiele osób pojawia się w gabinecie lekarskim. Często powodem ciekawości jest chęć skompletowania wyprawki. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym celem przeprowadzania badań, jest monitorowanie rozwoju i zdrowia płodu. Jeśli jednak ciężarną interesuje, jaka będzie płeć dziecka, które nosi pod sercem, warto wyjaśnić, od czego to zależy.
Płeć dziecka jest determinowana przez chromosomy, które dziedziczy od rodziców. Komórka jajowa matki zawsze zawiera dwa chromosomy płciowe X, podczas gdy plemniki ojca chromosomy X i Y. Jeśli plemnik z chromosomem X zapłodni komórkę jajową, płód wykształca płeć żeńską (chromosomy XX). Jeśli to plemnik z chromosomem Y dokona zapłodnienia, urodzi się chłopiec (chromosomy XY).
Od czego zależy płeć malucha? Wpływ na to, chociaż mimowolny, ma mężczyzna – płeć dziecka zależy od genów ojca. Co ciekawe każdy zarodek do 45. dnia życia płodowego jest płci żeńskiej. Dopiero później aktywuje się chromosom Y, który warunkuje płeć męską. Zatem w którym tygodniu wiadomo jakiej płci będzie dziecko?
W którym tygodniu ciąży wiadomo, jaka będzie płeć dziecka? Narządy płciowe zaczynają wykształcać się około 9. tygodnia. Jest to jednak zbyt wcześnie, by można było z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Aby dokładnie określić płeć, trzeba poczekać przynajmniej do 15. tygodnia ciąży. Zazwyczaj odbywa się to podczas badania połówkowego pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży.
Jaka płeć dziecka, po czym poznać, czy w domu pojawi się chłopiec, czy dziewczynka? Współczesna medycyna oferuje kilka sposobów, by to ustalić:
Warto podkreślić, że dokładność badania USG w kwestii płci dziecka nie jest stuprocentowa i zależy od wielu czynników. To m.in. pozycja płodu podczas badania czy doświadczenie lekarza prowadzącego badanie.
Właśnie dlatego rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać rodzice, są badania NIPT (np. NIFTY Pro). Chociaż prowadzone są na DNA płodu, pochodzi ono z próbki krwi matki pobieranej najczęściej z żyły łokciowej. Procedura nie niesie żadnego ryzyka, a pozwala nie tylko rozpoznać płeć. Już na wczesnym etapie ciąży możliwe jest wszystkim wykluczenie ryzyko chorób (w tym zespół Downa) oraz wad genetycznych i rozwojowych.
Czy można zaplanować płeć dziecka? To pytanie od lat intryguje przyszłych rodziców. Istnieją różne metody i teorie, które sugerują możliwość wpływania na płeć potomka, choć większość z nich nie jest potwierdzona naukowo:
Czy można sprawdzić, jakiej płci dziecko się urodzi bez poddawania badaniom? Nie można zapomnieć o domowych sposobach diagnostycznych! Pierwszym kryterium jest jadłospis – zwłaszcza chęć na niektóre produkty lub smaki. Często pojawiają się więc pytania: kwaśne, słodkie w ciąży, jaka płeć? W pierwszym przypadku miałoby to świadczyć o chłopcu, natomiast w drugim o dziewczynce.
Innym popularnym przekonaniem jest to, że na płeć dziecka może wskazywać kształt ciążowego brzucha. Jednak to jednak bardziej związane z budową ciała matki, pozycją płodu czy ilością płynu owodniowego niż z płcią maluszka.
Wiele osób wierzy w ludową mądrość Chińczyków. Popularnością cieszy się więc wspomniany wcześniej chiński kalendarz planowania płci. Jest to narzędzie, które przewiduje płeć dziecka na podstawie wieku matki w momencie oraz miesiącu poczęcia. Metoda nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej skuteczność. Niektórzy próbują w ten sposób wykryć, czy na świat przyjdzie chłopiec lub dziewczynka. Podkreślamy jednak, że kalendarz chiński nie daje żadnego potwierdzenia.
Niektórzy wierzą, że jeśli serce płodu bije szybko (powyżej 140 uderzeń na minutę), oznacza to, że na świat przyjdzie dziewczynka, natomiast wolniejsze bicie serca (poniżej 140 uderzeń na minutę) sugeruje chłopca. Jednak liczne badania medyczne obalają ten mit. Szybkość bicia serca płodu zależy od wielu czynników, takich jak aktywność dziecka w danym momencie, a nie od jego płci.
Istnieją też tradycyjne przesądy dotyczące płci dziecka. Na przykład mówi się, że jeśli przyszła mama cierpi na poranne mdłości, to oznacza dziewczynkę, podczas gdy brak mdłości wskazuje na chłopca. Innym przekonaniem jest to, że jeśli ciężarna kobieta często sięga po owoce cytrusowe, oznacza to, że urodzi dziewczynkę. Podobnie jak w przypadku innych mitów, nie ma naukowego potwierdzenia dla tych przekonań. Ważne jest, aby przyszli rodzice podchodzili do takich wierzeń z przymrużeniem oka i opierali się na wiarygodnych źródłach informacji, takich jak badania prenatalne, jeśli chcą poznać płeć swojego dziecka.
Jakiej płci dziecko się urodzi, zależy od genów przekazanych przez ojca. Pomimo wielu przesądów dotyczących określania przynależności płodu do danej płci, pewność dają tylko badania. Nie można oceniać tego na podstawie wyglądu brzucha czy kulinarnych preferencji ciężarnej.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤