Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Badania prenatalne w 12. tygodniu to przede wszystkim USG genetyczne i testy z krwi. Większość z nich to badania nieinwazyjne, czyli bezpieczne. Pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych. Jak wygląda diagnostyka na początku ciąży?
Początek ciąży, a dokładniej okolice 12. tygodnia, to czas, gdy wykonywane są pierwsze badania prenatalne. Ich zadaniem jest ocena ryzyka wystąpienia wad rozwojowych i chorób genetycznych. Badania prenatalne może wykonać każda ciężarna, nie są one jednak obowiązkowe. Szczególne znaczenie mają jednak dla kobiet znajdujących się w grupie ryzyka, czyli pań, które:
Do najważniejszych badań tego okresu należy USG.
Badanie prenatalne USG w 12. tygodniu jest nazywane także badaniem przesiewowym w pierwszym trymestrze ciąży (ang. Prenatal First Trimester Screening). Przeprowadza się je w celu oceny ryzyka wystąpienia pewnych wrodzonych wad płodu. Jak wygląda badanie USG w 12. tygodniu ciąży? Lekarz sprawdza tzw. przezierność karkową, czyli NT (grubość fałdu karkowego), a także obecność kości nosowej.
Na początku badania dokonywany jest pomiar długości zarodka od czubka głowy do końca pupy, czyli tzw CRL (crown-rump length). Dzięki temu lekarz ustali, czy jest to już odpowiedni czas na zrobienie badania. Jeśli zarodek ma pomiędzy 45 a 84 mm, można ocenić tzw. markery chorób genetycznych. USG pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka:
Wiele pań zastanawia się, czy USG w 12. tygodniu jest dopochwowe. Najczęściej wykonuje się je przez powłoki brzuszne, jednak w pewnych szczególnych sytuacjach lekarz może zadecydować o użyciu sondy przezpochwowej.
Badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży umożliwia sprawdzenie częstości uderzeń serca. Normalna częstość serca płodu wynosi zwykle od 120 do 160 uderzeń na minutę. Pozwala także na pomiar przepływów krwi. Lekarz oceni również wygląd narządów wewnętrznych płodu:
Zastanawiasz się, czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka na prenatalnych? Na tym etapie ciąży jest już możliwe określenie płci dziecka. Aby było to możliwe, wykonuje się projekcję w pozycji strzałkowej (ciało malucha zostaje podzielone na symetryczne połowy). Doświadczony specjalista działający na nowoczesnym sprzęcie może ocenić z dużym prawdopodobieństwem płeć dziecka. Jednak zazwyczaj nie jest to w 100% pewny wynik. Panie mogą zdecydować się na wykonanie innego badania, które pozwoli poznać płeć małego człowieka.
Jeśli zależy ci, aby jak najszybciej poznać płeć dziecka, wybierz ginekologa posiadającego certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation). To zaświadczenie potwierdzające umiejętności lekarza.
Na czym polegają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży? To nie tylko USG, ale również testy z krwi. Jednym z nich jest badanie wolnego płodowego DNA. Głównym celem jest wykrycie aberracji chromosomalnych i ocena ryzyka rozwoju chorób genetycznych i wad rozwojowych. Badanie to umożliwia również potwierdzenie płci dziecka. Skuteczność testu ocenia się na ok. 99%. Jest to molekularny test genetyczny, który wykrywa obecność chromosomu Y (definiującego płeć męską).
Badanie wolnego płodowego DNA, znane również jako test NIPT, to badanie przesiewowe. Polega na pobraniu próbki krwi od matki i analizie wolnego DNA płodu pod kątem obecności dodatkowych chromosomów. Może wykryć:
Panie mogą zdecydować o przeprowadzeniu rozszerzonego badania Nifty Pro. Pozwala to na wykrycie ponad 90 różnych chorób.
Jak wyglądają badania prenatalne w 12. tygodniu ciąży? Które z nich warto wykonać? Jesteś w ciąży i planujesz badania prenatalne? 12. tydzień to odpowiedni czas, by je rozpocząć. Musisz wiedzieć, jakie są rodzaje badań prenatalnych i dlaczego warto je robić. Badania prenatalne dzieli się na:
Wszystkie z nich mają za zadanie ocenić, czy rozwój dziecka jest prawidłowy, czy nie grożą mu choroby genetyczne, wady rozwojowe, choroby metaboliczne. Niezależnie od wieku i stanu zdrowia każda ciężarna powinna wykonać badanie USG w ciąży. Przeprowadza się je aż trzykrotnie (w I, II, III trymestrze). Innym zalecanym badaniem jest test PAPP-A (pobiera się próbkę krwi od matki).
Badania inwazyjne zalecane są pacjentkom w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań przesiewowych. Pozwalają one potwierdzić lub wykluczyć występowanie wad genetycznych. Do takich badań należą:
Jak wygląda 12. tydzień ciąży? Na tym etapie trwania ciąży dzidziuś mierzy już około 6 cm, a waży 14–20 gramów. Wszystkie główne narządy są już obecne, a w tym stadium zaczynają się rozwijać i dojrzewać. Płód staje się coraz bardziej proporcjonalny, a kończyny wydłużają się. Palce u rąk i nóg są już w pełni wykształcone. W tym czasie rozwinięte są już wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe (choć mogą być jeszcze słabo widoczne).
Wiele kobiet w ciąży odczuwa poprawę samopoczucia, ponieważ objawy, takie jak mdłości poranne, mogą się zmniejszać lub ustępować całkowicie. Ciężarne zaczynają też zauważać, że ich brzuch staje się większy. To zwykle czas, kiedy ciąża staje się bardziej widoczna dla innych osób. Właśnie wtedy wykonuje się pierwsze badania prenatalne. Dadzą one odpowiedź na pytanie, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Pozwalają także na szacowanie ryzyka różnego rodzaju chorób i nieprawidłowości.
Część badań jest refundowana przez NFZ, jednak tylko w konkretnych przypadkach. Dotyczy to kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, czyli:
W innej sytuacji należy za nie zapłacić.
Jak wygląda opieka nad ciężarną, gdy zacznie się 12. tydzień ciąży? Badania prenatalne są częścią opieki okołoporodowej. O możliwości lub konieczności ich wykonania powinien poinformować lekarz. Na badania nieinwazyjne może zdecydować się każda kobieta. Z kolei inwazyjne wykonywane są wtedy, gdy istnieją konkretne wskazania. Ostateczna decyzja zawsze należy do matki, dlatego warto zadawać pytania, rozważać wspólnie z lekarzem korzyści i omawiać możliwe skutki uboczne.
Do lekarza należy udać się już na początku ciąży, niezależnie od tego, jak czuje się przyszła mama. Lekarz zleci standardowe badania z krwi i moczu, aby monitorować stan zdrowia ciężarnej i dziecka.
Jak wygląda badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży? Najczęściej to pobranie krwi – przykładem może być test NIFTY Pro. Pozwala on wykryć ponad 90 chorób. Jego skuteczność oceniana jest na 99%. To badanie bezpieczne dla matki i dziecka, nieobarczone żadnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jaki jest cel badania w 12. tygodniu ciąży? Jeśli wynik Nifty Pro będzie dobry, rodzice mogą ze spokojem przejść przez resztę ciąży, czekać na szczęśliwy poród. Nieprawidłowe wyniki dają wiedzę na temat wyzwań, z jakimi przyjdzie się zmierzyć po narodzinach. Dają czas na przygotowanie się, znalezienie specjalistów, poszukanie wsparcia psychologicznego. To bezcenna wiedza, która pomaga podjąć ważne decyzje.
Pierwsze ważne testy w ciąży to badania prenatalne w 12. tygodniu? Jak wyglądają? Najczęściej wykonywane są USG i badania biochemiczne z krwi. W razie konieczności diagnostyka zostaje rozszerzona. Niezależnie od tego, czy ciężarna jest młoda i zdrowa, może pomyśleć o badaniach prenatalnych. To pierwsza oznaka matczynej troski o dziecko.
Badania prenatalne w 12 tygodniu, jak wyglądają? Obejmują przeprowadzenie USG genetycznego, podczas którego lekarz dokładnie ocenia rozwijający się płód. Czas trwania badania wynosi zazwyczaj około 20-30 minut. Jest to wstępny etap badania prenatalnego, mającego na celu szacowanie ryzyka wystąpienia ewentualnych wad u płodu.
12 tydzień badania prenatalne: podczas takiego badania lekarz może sprawdzić kondycję płodu, jego rozwój w macicy a także dokonać pomiarów takich jak długość od czubka główki do pośladków czy obwód głowy. Można również dowiedzieć się więcej na temat płci dziecka oraz podjąć decyzję o ewentualnym wykonaniu dodatkowych badań, takich jak test PAPP-A i beta-HCG.
12 tydzień ciąży badania prenatalne: badanie to przeprowadza się zazwyczaj poprzez ultrasonografię brzuszną, gdzie za pomocą sondy nałożonej na brzuszek przyszłej mamy, mierzona jest długość płodu oraz obwód jego główki. Lekarz ocenia także ciągłość powłok brzusznych płodu oraz sprawdza obecność płynu owodniowego w łonie matki.
Tak, w 12. tygodniu ciąży za pomocą badania dopplerowskiego możliwe jest usłyszenie charakterystycznego rytmicznego bicie serca płodu. Jest to szczególnie ważne potwierdzenie rozwijającego się życia już na tym etapie ciąży.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤