Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Aberracja chromosomowa to zjawisko, które dotyczy istotnych zmian w strukturze lub liczbie chromosomów w komórkach ludzkich. Dla lepszego zrozumienia tego zagadnienia zacznijmy od podstaw. W każdej komórce ludzkiego organizmu znajdują się 23 pary chromosomów. Obejmuje to 22 pary autosomów oraz jedną parę chromosomów płci, które różnią się między kobietami (XX) a mężczyznami (XY). Chromosomy te są nosicielami DNA, czyli materiału genetycznego determinującego zarówno cechy fizyczne, jak i predyspozycje do pewnych chorób. Do aberracji chromosomowych zaliczamy ich duplikacje, ale nie tylko.
Aberracja nie jest tożsama z mutacją. Najczęściej aberracje wynikają z powodu błędów podczas podziału komórkowego lub ekspozycji na tzw. czynniki mutagenne. W niektórych przypadkach fragment chromosomu może zostać przeniesiony na chromosom z innej pary lub do komórki rozrodczej może trafić ich nieodpowiednia liczba. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje nieprawidłowości:
W artykule skupiamy się na specyficznej aberracji strukturalnej, jaką jest duplikacja chromosomowa.
Jak wspomniano wcześniej, duplikacja to podwojenie fragmentu chromosomu. Zdarza się między innymi wskutek nieprawidłowej wymiany fragmentów chromatyd lub crossing-over. Wskutek procesu duplikacji jedna z kopii genu się uwalnia. Pozwala jej to uniknąć selekcyjnego wpływu środowiska, co prowadzi do jej swobodnej mutacji. Ważne jest to, że ewentualne mutacje w tej dodatkowej kopii na ogół nie destabilizują funkcjonowania organizmu.
W dłuższej perspektywie skumulowane mutacje mogą przekształcić duplikowany gen. Nadają mu wtedy nowe właściwości lub tworzą pseudogen, który nie jest funkcjonalny (nie koduje białek).
W diagnozowaniu duplikacji chromosomowych, a także innych aberracji, niezwykle pomocne są badania prenatalne. Ciężarna powinna poddać się USG oraz badaniom krwi. Bardzo pomocne są także badania genetyczne, które opierają się na analizie wolnego DNA płodowego, które jest izolowane z krwi matki. Jeden z najczulszych testów to NIFTY Pro – pozwala rozpoznać kilkadziesiąt różnych duplikacji oraz wiele innych aberracji. Jego wynik daje aż 99 procent pewności!
Diagnozowanie duplikacji chromosomowych często odbywa się poprzez zastosowanie zaawansowanych technik:
Ważne jest, aby pamiętać, że dokładna diagnoza może pomóc w przewidywaniu i leczeniu potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z duplikacjami chromosomowymi. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się do specjalisty z prośbą o poradę.
Jakie duplikacje i mikroduplikacje wyróżniamy? To między innymi:
Warto zaznaczyć, że duplikacja chromosomu chorobą jest samą w sobie. W zależności od tego, jaki chromosom został podwojony, możemy mówić o dodatkowych dolegliwościach. To na przykład wady rozwojowe oraz upośledzenie, a także problemy z nauką. Jednak w przypadku niektórych chorych dzieci duplikacja może nie dawać żadnych dodatkowych objawów.
Duplikacja to strukturalna aberracja chromosomu, polegająca na podwojeniu jego fragmentu. Dzięki badaniom prenatalnym można ją rozpoznać, a następnie wdrożyć postępowanie, które poprawi jakość życia dzieci. Nie zawsze jednak dotknięte nią osoby dotkliwie odczuwają skutki.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤