Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Delecje chromosomowe to aberracje, które oznaczają utratę odcinka DNA. W jaki sposób dochodzi do tego rodzaju nieprawidłowości i w jaki sposób można je wykrywać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdują się w naszym artykule.
Delecja to termin używany w genetyce do opisania zjawiska utraty fragmentu chromosomu wraz z częścią DNA. Jest to jedna z aberracji, która może wpływać na rozwój i zdrowie jednostki. Ważne jest zrozumienie, że delecje chromosomowe mogą występować zarówno na poziomie mikro, jak i makro. W dalszej części artykułu omówimy oba te zjawiska.
Każda komórka ludzkiego ciała ma 46 chromosomów, a zestaw ten jest tworzony przez 23 pary. Z kolei chromosom jest tworzony przez kwas deoksyrybonukleinowy (dwuniciowa cząsteczka DNA) oraz białko. To właśnie tu w postaci genów zakodowane zostały informacje o człowieku. Zwykle każdy chromosom ma ściśle określone miejsce. Jednak kiedy dochodzi do nieprawidłowości w budowie strukturalnej – ubytku jakiegoś fragmentu, mówimy właśnie o delecji.
Można rozróżnić dwie podstawowe delecje:
Bezpośrednim powodem wystąpienia delecji jest pęknięcie chromosomu. W wyniku tego dochodzi do utraty części materiału genetycznego. Należy zaznaczyć, że może dojść do tego na każdym chromosomie, ale są odcinki szczególnie wrażliwe. Aby prawidłowo określić lokalizację ubytku, trzeba:
Jak wspomniano wcześniej, delecja to termin określający utratę znacznego fragmentu chromosomu, mogącego obejmować wiele genów. W przypadku mikrodelecji dochodzi do utraty znacznie mniejszej części chromosomu. Ubytek wynosi poniżej 5 milionów par zasad (Mpz). Są też trudniejsze do wykrycia w standardowych cytogenetycznych badaniach kariotypu. Mają jednak równie duży wpływ na zdrowie i rozwój płodu, powodując różnorodne zespoły genetyczne i choroby.
Zatem w przypadku delecji i mikrodelecji mówimy o ubytkach chromosomu. Są one jednak zróżnicowane pod względem wielkości.
O zespole delecji mówimy, gdy obserwujemy zestaw charakterystycznych objawów i anomalii strukturalnych wynikających z utraty konkretnego fragmentu chromosomu. Takie zjawisko jest przyczyną nieprawidłowości w rozwoju. Może ono wpływać zarówno na fizyczne, jak i intelektualne aspekty zdrowia osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Wszystko zależy od tego, jak duży to odcinek oraz jakie geny zostały utracone.
Czasami zespół delecji jest diagnozowany już w trakcie badań prenatalnych, co pozwala na wczesne zidentyfikowanie potencjalnych wyzwań związanych z chorobą. Ważne jest, aby zespoły te były szybko rozpoznawane, aby umożliwić skuteczne leczenie i wsparcie.
Wiele osób zastanawia się, czy wystąpienie delecji lub mikrodelecji zawsze oznacza niepełnosprawność fizyczną albo intelektualną? Odpowiadamy – nie zawsze jest to równoznaczne z niepełnosprawnością. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że skala i skutki delecji mogą być zróżnicowane. W niektórych przypadkach delecje chromosomowe mogą nie wywoływać żadnych zauważalnych objawów. Szczególnie gdy dotyczy fragmentów DNA niekodujących lub genów niemających znaczącego wpływu na rozwój i funkcjonowanie organizmu.
Jednak w wielu innych przypadkach delecje mogą być przyczyną różnych zaburzeń i niepełnosprawności, obejmujących zarówno aspekty fizyczne, jak i intelektualne. Na przykład utrata fragmentu chromosomu może skutkować poważnymi wadami narządów (m.in. wadami serca, rozszczepem podniebienia), zaburzeniami słuchu i wzroku lub niepełnosprawnością intelektualną. Dochodzi do tego, gdy utracony zostaje tzw. region krytyczny. To najmniejsza część chromosomu, która wywołuje określony efekt kliniczny i ryzyko wystąpienia określonych objawów chorobowych.
Nie można określić ogólnych objawów delecji, ponieważ są one charakterystyczne dla danego zespołu delecyjnego. Mogą to być problemy z rozwojem intelektualnym, wady wrodzone czy zaburzenia słuchu i wzroku. Niektóre osoby mogą przejawiać charakterystyczne cechy fizyczne, np. nieprawidłowości w budowie narządów czy niepełnosprawności. Dodatkowo, w zależności od konkretnego przypadku, mogą występować różne inne objawy, takie jak hipotonia czy problemy z układem krążenia.
Rodzajów delecji chromosomowych jest o wiele więcej. Przyjrzymy się im bliżej w kolejnych akapitach.
Delecja może mieć różne przyczyny, ale jak wspomniano wcześniej, trudno je jednoznacznie wskazać. Czasem jest to skutek spontanicznych mutacji lub błędów podczas replikacji DNA. Do utraty jego części może dojść już podczas powstawania komórek rozrodczych, ale także podczas ich łączenia się czy pierwszych podziałów komórkowych po zapłodnieniu. W takich sytuacjach nie można zrobić nic, by temu zapobiec.
W przypadku trisomii czy monosomii, czyli aberracji związanych z liczbą chromosomów, czynnikiem ryzyka jest wiek matki. Mówimy tu na przykład o zespole Downa (trisomia 21) – prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z tą chorobą wzrasta po 35. roku życia. W przypadku delecji lub mikrodelecji wystąpienie wad genetycznych związanych z utratą chromosomu może mieć miejsce także u młodszych matek. Nawet takich w wieku 18 lat!
Delecje mogą być dziedziczne, ale nie stanowi to reguły. Takie ryzyko pojawia się przede wszystkim w sytuacji, kiedy przynajmniej jedno z rodziców to nosiciel translokacji zrównoważonej. Jest to taka nieprawidłowość chromosomalna, która nie daje widocznych objawów. Może więc nie być nawet zdiagnozowana! Innym czynnikiem ryzyka jest inwersja, czyli sytuacja, kiedy część chromosomu ulega odwróceniu między dwoma miejscami złamań.
Wśród najczęściej występujących delecji i mikrodelecji wyróżniamy:
Diagnostyka delecji to proces skomplikowany, opierający się na szeregu technik badawczych umożliwiających zidentyfikowanie aberracji chromosomowych. Opiera się przede wszystkim na badaniach prenatalnych, które przeprowadzane są w ciąży. Są nimi:
Diagnostykę delecji wykonuje się także po porodzie. W przypadku chorych dzieci można zaproponować następujące badania:
Stale rosnące zrozumienie delecji otwiera drzwi do nowych możliwości w obszarze badań genetycznych i medycyny personalizowanej. Może to pomóc w opracowywaniu nowych metod diagnozowania i leczenia chorób genetycznych, związanych z delecją chromosomową. W przyszłości, dzięki zaawansowanym badaniom genetycznym, może być możliwe zidentyfikowanie jeszcze większej liczby zespołów chorobowych związanych z delecją.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤