Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Czym jest 3. badanie prenatalne i czy trzeba je wykonać? Pozwala na głębsze zrozumienie stanu rozwoju płodu. Jednocześnie pomaga przygotować się na ewentualne wyzwania związane z porodem. Jest więc bardzo ważnym elementem diagnostyki prenatalnej.
Trzecie badanie prenatalne to bardzo ważny element diagnostyki. Pozwala rozpoznać u płodu ewentualne wady rozwojowe oraz inne nieprawidłowości. Powinny je wykonać przede wszystkim kobiety po 35. roku życia. Zalecane są także przyszłym mamom mającym w rodzinnej historii przypadki chorób genetycznych. Mogą je rozważyć kobiety, które wcześniej urodziły chore dziecko. Dla tej grupy ryzyka badania są refundowane przez NFZ. Na testy (również 3. badania prenatalne) powinny jednak zdecydować się wszystkie ciężarne. Nie ma tu znaczenia wiek czy historia chorób. Nie powinny też liczyć dodatkowe koszty.
W przypadku badania 3. prenatalnego lekarz prowadzący ocenia ogólny dobrostan płodu. Jest to szczególnie istotne, gdyż może przyczynić się do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych. Ich obecność może wymagać dalszego monitorowania lub interwencji. Nie zawsze są one ujawniane podczas badań przeprowadzanych w I oraz II trymestrze ciąży. Uwidaczniają się dopiero w późniejszym etapie ciąży. Podczas prenatalnego 3. badania oceniane są między innymi:
W razie konieczności lekarz prowadzący może zlecić dodatkowe badanie przepływów naczyniowych. Pozwala ono ocenić przepływ krwi w ważnych tętnicach matki i płodu.
Podczas 3. badania prenatalnego można wykryć wady w obrębie układu moczowego, płciowego oraz krążenia. Ujawniają się one wraz ze wzrostem dziecka. Diagnostyka pozwala na ocenę ilości wód płodowych, a także odkrycie nieprawidłowego ułożenia dziecka. To wszystko jest istotne dla zapewnienia spokojnego przebiegu porodu. Co jeśli wcześniejsze testy nie dały niepokojących wyników? Nawet wtedy nie należy rezygnować z badania wykonywanego w tym ostatnim czasie ciąży. Gdy przed płodem jest drugie dwadzieścia tygodni rozwoju, żaden lekarz nie zagwarantuje, że nie pojawią się problemy.
Kiedy trzecie prenatalne badanie może zostać wykonane, nie powinno się z tego rezygnować. Daje ono szansę na możliwie szybkie rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Odpowiedź na pytanie „3. badanie prenatalne – co wykrywa?” jest niezwykle ważna dla zdrowia mamy i jej dziecka.
W trzecim trymestrze ciąży wykonuje się różne badania prenatalne. Mają one monitorować zdrowie i rozwój płodu oraz ogólny stan zdrowia matki. Do najważniejszych z nich należy USG trzeciego trymestru. Na tym etapie ciąży można wykonać również badania genetyczne NIPT w kierunku aberracji chromosomalnych. Najczulszym wariantem jest test NIFTY Pro. Daje on wiarygodne wyniki już od 10. tygodnia ciąży.
Badanie USG w ciąży powinno się przeprowadzać trzy razy. USG 3. trymestru pozwala ocenić rozwój płodu i to, czy jest on prawidłowy. Prenatalne badanie ultrasonograficzne trwa około 15-30 minut. Może się wydłużyć, jeśli lekarz prowadzący badanie musi zająć się specyficznymi kwestiami. Czasami wynika to również ze złych warunków technicznych badania. Po zakończonej procedurze pacjentka otrzymuje pisemny opis badania wraz ze zdjęciami. W niektórych placówkach oferuje się także możliwość nagrania krótkiego fragmentu badania ultrasonograficznego na płycie DVD.
USG wykonywane w bardziej zaawansowanej technice umożliwia lepszą wizualizację płodu. Nowocześniejsze rozwiązania mogą pomóc w wykryciu ewentualnych wad rozwojowych. Mogły nie być widoczne na standardowym badaniu USG. Należy zaznaczyć, że USG 3D, 4D oraz 3D/4D HD live są dodatkowo płatne.
W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama jest kierowana na różne badania laboratoryjne. Mogą to być między innymi:
W niektórych przypadkach, na podstawie oceny ryzyka, przyszłe mamy mogą być skierowane na dodatkowe badania. Są to kardiologiczne testy płodu. Należą do nich EKG płodu czy echokardiografia.
Kiedy robi się 3. badania prenatalne? Ta kwestia jest jasna – pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży! Stanowi ważny element diagnostyczny, jest badaniem uzupełniającym. Nie może jednak zastąpić dokładnego badania anatomii płodu. Jest ono wykonywane podczas USG w innym (wcześniejszym) terminie. Badanie w trzecim trymestrze ciąży ma zupełnie inny cel! W kontekście tego, kiedy 3. prenatalne testy powinny zostać wykonane, warto zatem pamiętać o całym kalendarzu.
USG na końcu ciąży – czy warto je robić? Odpowiedź wydaje się oczywista. Badania prenatalne trzecie są bezcennym źródłem informacji. Pozwalają monitorować stan zdrowia matki oraz płodu. Są niezbędne do starannego zaplanowania poród. W 30. tygodniu ciąży lekarze zwracają uwagę na zupełnie inne kwestie. Pomiędzy drugim a trzecim badaniem USG płód w macicy zwiększa swoją wielkość. Dzięki temu można zauważyć nieprawidłowości, które wcześniej się nie rozwinęły.
Dlaczego jeszcze warto wykonać badanie USG 3. trymestru, a także inne testy? Pozwalają zareagować jeszcze przed narodzinami dziecka. Niektóre nieprawidłowości daje się wyeliminować nawet wewnątrzmacicznie.
Do obowiązkowych badań dla ciężarnych należy ultrasonografia. Zalecane jest trzykrotne wykonanie badania USG w trakcie trwania ciąży. Dlatego tak ważna jest świadomość, w którym tygodniu 3. badania prenatalne powinny zostać wykonane! W przypadku innych wariantów testów prenatalnych – nie są one obowiązkowe. Nadal jednak warto je zrobić, by upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.
Ile kosztuje 3. badanie prenatalne? Badania prenatalne w ciąży są refundowane tylko w niektórych przypadkach. Mogą na to liczyć między innymi kobiety po 35. roku życia. Zwrot z Narodowego Funduszu Zdrowia nie dotyczy niestety badania ultrasonograficznego w trzecim trymestrze. Jest ono jednak tak samo ważne, jak wcześniejsze. Ceny USG plasują się pomiędzy 200 a 300 zł. Tego rodzaju badanie trójwymiarowe będzie kosztować więcej. Jeśli natomiast przyszła mama chciałaby wykonać jeszcze test NIFTY Pro, musi liczyć się z wydatkiem od 2350 zł.
Przyszłe mamy powinny nie tylko wiedzieć, kiedy zrobić 3. badanie prenatalne. Muszą mieć świadomość, dlaczego jest ono ważne. Stanowi bowiem kluczowy element opieki prenatalnej. Ma na celu monitorowanie rozwoju płodu i wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości. Przeprowadzane jest między 28. a 32. tygodniem ciąży. Obejmuje ocenę stanu łożyska, ilości płynu owodniowego, wzrostu płodu i rozwoju układu narządów. Decyzję o terminie badania podejmuje lekarz prowadzący. Bierze przy tym pod uwagę indywidualną sytuację przyszłej mamy. Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości może skutkować skierowaniem na dodatkowe badania lub konsultacje ze specjalistą.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤