Zarezerwuj wizytę online! Teraz -15%
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Dla przyszłych mam jedną z najważniejszych procedur jest badanie połówkowe. Na czym polega, kiedy trzeba wykonać USG połówkowe i jaki jest jego przebieg? Wszystkie te kwestie poruszamy w kolejnych akapitach.
Do badań obowiązkowych w okresie całej ciąży należą trzy USG. Są one wykonywane w każdym z trymestrów. Stanowią niezbędne narzędzie diagnostyczne, które pozwala monitorować prawidłowy rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. Dzięki USG można ocenić położenie płodu, ilość płynu owodniowego, budowę narządów wewnętrznych dziecka oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie pozwala także na określenie przybliżonej daty porodu, co jest kluczowe dla planowania dalszej opieki medycznej.
Ponadto USG jest nieocenione w wykrywaniu wielu schorzeń i wad wrodzonych, które mogą wymagać interwencji jeszcze przed narodzinami dziecka lub tuż po nich. Współczesna technologia umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych obrazów, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno matki, jak i płodu. Dlatego regularne badania USG są nieodłącznym elementem opieki prenatalnej. Jedną z najważniejszych procedur jest badanie połówkowe. Na czym polega i jak się do niego przygotować?
Badanie połówkowe to jedno z kilku obowiązkowych badań, które przyszła mama musi zrobić w czasie całej ciąży. Jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane w połowie jej trwania. W trakcie procedury lekarz ocenia rozwój płodu i sprawdza, czy nie zachodzi podejrzenie wad genetycznych. USG połówkowe pozwala również określić płeć dziecka. Ponadto kontroluje się ilość płynu owodniowego oraz długość szyjki macicy.
O to najczęściej pytają przyszłe mamy, które słyszą o badaniu połówkowym: kiedy wykonać USG II trymestru? Najlepszy czas na badania połówkowe prenatalne przypada pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży. Płód osiąga już odpowiednią wielkość, by można było skontrolować jego rozwój anatomiczny. Jednocześnie jest jeszcze na tyle mały, że swobodnie obraca się w macicy. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć ciało dziecka. Dlatego pojawia się kolejne ważne pytanie, które dotyczy terminu badania połówkowego: w którym tygodniu najlepiej je wykonać?
Najczęściej lekarze proponują je około 20. tygodnia ciąży. Wtedy waga dziecka przekracza 250 gramów, a jego wielkość to ponad 15 centymetrów. Najważniejsze struktury płodu są już wykształcone, a przez to lepiej widoczne dla lekarza.
Na czym polega badanie połówkowe w ciąży? Jak wspomniano wcześniej, USG połówkowe jest jedną z najważniejszych procedur, którym poddawana jest ciężarna pacjentka. Jego główne założenie polega na dokładnej ocenie budowy ciała dziecka. Lekarz sprawdza między innymi:
Warto pamiętać, że USG połówkowe jest badaniem, które pozwala dokonać pomiarów szyjki macicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu określa się ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Oprócz tego badania połówkowe określa ilość wód płodowych i stan łożyska, pozwala też wyznaczyć przybliżoną datę narodzin dziecka.
Rodzaje wad rozpoznawanych w USG połówkowym to między innymi:
Lista wad oraz chorób, które są wykrywane w trakcie badania połówkowego, jest o wiele dłuższa. Warto podkreślić, że mimo iż USG II trymestru pozwala na wykrycie wielu anomalii, nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich nieprawidłowości. Niektóre wady mogą rozwinąć się później lub być niewidoczne podczas ultrasonografii. Dlatego też ważne jest śledzenie zdrowia i rozwoju płodu przez cały czas trwania ciąży. Pozwala na to korzystanie z innych dostępnych badań prenatalnych. Jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod są testy genetyczne NIPT. Do tej grupy należy badanie NIFTY Pro, które pozwala wykryć ponad 90 różnych schorzeń płodu!
Jak dokładnie wygląda USG połówkowe? Przez wielu lekarzy jest wykonywane rutynowo. Warto jednak zdecydować się na specjalistę, który w czasie USG połówkowego poświęci swój czas na dokładne zapoznanie się z obrazem. Pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać do wizyty. Wystarczy wygodnie się ubrać – w taki sposób, by można było łatwo odsłonić brzuch.
Podczas procedury pacjentka pozostaje w pozycji leżącej. Dlatego ważne jest, by wygodnie ułożyła się na leżance znajdującej się w gabinecie. Lekarz korzysta ze specjalnego aparatu, który zakończony jest sondą. Przed jej użyciem nałoży na brzuch żel, ułatwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Podczas wykonywania badania na ekranie pojawi się obraz dziecka. Dla rodziców to bardzo emocjonujący moment dlatego wiele par decyduje się na wykonanie USG 3D lub 4D.
Po zakończonym badaniu lekarz podaje ręczniki papierowe, by można było usunąć z brzucha pozostałości żelu. Następnie przechodzi do omawiania wyników.
Co robić, jeśli w ciąży badania połówkowe dadzą złe wyniki? Dla przyszłych rodziców taka sytuacja może być źródłem niepokoju. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze oznaczają one poważne komplikacje. Wynik wskazujący na potencjalne nieprawidłowości wymaga dokładniejszego badania, które pomoże dokładniej ocenić stan zdrowia płodu.
Jeśli podczas USG połówkowego zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może zalecić dodatkowe badania. Często wystarczy przeprowadzić testy genetyczne (np. badanie NIFTY Pro), które opierają się na próbce krwi matki. Wśród proponowanych rozwiązań są również inwazyjne badania prenatalne. Należy do nich amniopunkcja, kordocenteza oraz biopsja kosmówki.
Po otrzymaniu niepokojących wyników USG warto rozważyć także konsultacje z genetykiem lub specjalistą w dziedzinie medycyny prenatalnej. Jest to krok, który pozwala dokładniej ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych czy chorób genetycznych. Ważne jest, by rodzice nie wpadali w panikę. Należy zachować spokój, postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i pamiętać, że wiele nieprawidłowości wykrytych podczas USG może być niegroźnych lub wymagać jedynie specjalistycznej opieki po porodzie.
Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach połówkowych w ciąży? Na czym polega procedura, nie jest jedyną kwestią, która interesuje rodziców. Oto inne często zadawane pytania.
Badanie połówkowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest, by przed wizytą nie spożywać produktów gazowanych oraz tłustych, które mogą utrudnić obrazowanie.
Badanie połówkowe: koszt. To aspekt, nad którym pochyla się wiele par. Trzeba podkreślić, że NFZ refunduje je jako jedno z trzech obowiązkowych badań ultrasonograficznych w ciąży. Warto jednak sprawdzić, czy wybrana placówka ma odpowiednią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zwykle badanie trwa około 30 minut. Jednak czas jego trwania może się różnić w zależności od tego, czy dziecko się do badania obróci, lekarz zdecyduje się na wykonanie dodatkowych badań.
Choć badanie połówkowe NFZ refunduje, wiele osób decyduje się na prywatne kliniki. Ile kosztuje badanie połówkowe, które wykonywane jest prywatnie? W takim przypadku cena waha się między 150 a 300 złotych, w zależności od miejsca oraz standardu usługi.
USG połówkowe to badanie, które jest bardziej szczegółowe niż tradycyjne USG w ciąży. Dzięki niemu można zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu na bardzo wczesnym etapie ciąży.
Badanie połówkowe to bardzo ważny element monitorowania rozwoju płodu w trakcie ciąży. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiednich działań. Wykonanie tego badania to obowiązek każdej przyszłej mamy, chcącej mieć pewność co do zdrowia swojego dziecka.
Prosimy o wypełnienie formularza. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w celu potwierdzenia terminu.
Pobranie w domu lub w klinice w cenie testu. Próbki badamy w certyfikowanym europejskim laboratorium w Zagrzebiu. Wyniki dostarczamy średnio w 5 dni roboczych. Możesz liczyć na nasze wsparcie zarówno przed, jak i po badaniu! ❤